Meny
SV / EN
Hem / Referenser / Moderniserad belysning på Bravidas äldreboende i Strömstad

Moderniserad belysning på Bravidas äldreboende i Strömstad

När Bravida behövde uppgradera belysningen på ett äldreboende i Strömstad fanns det både tekniska utmaningar och höga krav på driftsäkerhet. Med smarta belysningslösningar kunde vi leverera ett system som är både enkelt att använda och lätt att underhålla – och som uppskattats av både installatörer och personal.

Vår KAM Peter Berntsson ansvarade för projektet, som gick ut på att ersätta gammal belysning, främst lysrör, med modern teknik. Behovet var tydligt: ett styrsystem med sensorer som förbättrar både energieffektivitet och användarupplevelse. En särskild utmaning var fastighetens befintliga KNX-system – ett avancerat styrsystem som ofta kräver specialkunskaper. I det här fallet ville man istället ha en mer användarvänlig lösning, som kan driftas av de flesta. Det gör systemet både framtidssäkert och enkelt att underhålla.

Enkel och flexibel lösning

Vi kom i kontakt med Bravida under en mässa tillsammans med vår samarbetspartner Ahlsell, och presenterade vårt Bluetooth-baserade styrsystem smartSENSOR. Det är ett flexibelt system med integrerade PIR- och ljussensorer, som är enkelt att installera, programmera och underhålla – helt utan behov av komplicerad infrastruktur.

Under projektets gång var vi på plats för att utbilda Bravidas installatörer och säkerställa att allt fungerade som det skulle. Easyform lämnar aldrig ett projekt utan att veta att kunden känner sig trygg med tekniken, och det här var inget undantag.

Ett resultat att vara stolta över

Responsen har varit överväldigande positiv, säger Peter och berättar: 

– Kommentarer som ”var det inte svårare?” och ”mycket smidigare än DALI” är vanliga när vi introducerar vårt system. Personalen på boendet har också uttryckt uppskattning för enkelheten i den dagliga användningen. Dessutom har vi fått mycket beröm för vår tillgänglighet och vårt engagemang under hela projektets gång, vilket är kul och ett kvitto på att vi adderar ett bra värde till våra kunder.

Med andra ord – ett lyckat samarbete där vi tillsammans med Bravida har skapat en modern, hållbar och framtidssäker belysningslösning.

Utmaning

Byte till användarvänligt styrsystem

Kund

Bravida

Ort

Strömstad

År

2025
+ LED Panel 60x60 smartSENSOR

Offert / Förfrågan

    Förfrågan för:

    Önskat antal:

    genom att använda detta formulär accepterar du lagring och hantering av dina uppgifter på denna webbplats.